
A legtöbb multi, nagyvállalat szervezetében jellemző a junior és senior megnevezések használata. Mégsem mindig egyértelmű, mit is takarnak ezek a fogalmak.
Junior
A junior munkakört betöltő általában kolléga 0-3 év tapasztalattal rendelkezik. Ez nem életkorra utal, hanem egy adott témakörben mekkora tudással, jártassággal rendelkezik. Pl. junior marketing menedzser, junior beszerző, stb.
Junior kollégával szemben általában nem elvárás, hogy önnállóan tudja elejétől a végéig a folyamatot végigcsinálni, hanem vagy vagy részfeladatokat tud elvégezni, vagy pedig egy senior kolléga, esetleg a vezetője felügyelete mellett dolgozik. Pl. junior beszerző nem fog még egyedül egy ártárgyalást irányítani, de mondjuk egy megrendeléshez kapcsolódó igényeket be tudja rögzíteni a rendszerbe.
Juniorként arra kell törekedned, hogy minél többet tanulj, tapasztalatot gyűjts. Kérj mindenképp visszajelzést vezetődtől, kollégáidtól, és kérdezz, ha valamit nem tudsz, vagy nem vagy benne biztos.
Idővel, mikor már egyedül is meg tudsz csinálni részfeladatokat, akkor kérheted, hogy további feladatokatban vehess részt, elmehess meetingre a vezetőddel.
Senior
Senior kolléga, aki már 5+ év tapasztalattal rendelkezik egy adott témában. Egyedül, felügyelet nélkül tudja végezni a munkáját, de még nem feltétlenül rendelkezik döntési jogkörrel.
Tapasztalt munkaerőként már gyakran kell mentorálnod a területeden lévő junior munkavállalókat, segíteni a munkájukat, átnézni, javítani amit csinálnak.
Seniorként akár már önnálló projektet is rád bízhatnak, ekkor olyan feladatokat is meg kell oldanod, amik nem kapcsolódnak szorosan a szakterületedhez, pl. tervezés, csapatokkal kommunikálás, határidők betartatása, stb.
Fizetési sávok
A bérezésben is fontos, hogy te junior vagy senior a pozíciód, akár 2-3 szoros szorzó is lehet közöttük. (Persze ez függ az adott cégtől, és az egyéni alkuképességedtől is. Könnyen előfordulhat, hogy egy kiscég senioraként jóval kevesebbet keresel, mint egy ügyesen tárgyaló, multinál dolgozó junior. De ez egy másik témakör)
Ez persze azért is van, mert a junior még nem dolgozik önnállóan, ezért kell mellé egy céges, belső mentor, aki segíti a munkáját.
Egy seniorral szemben viszont nagyobbak az elvárások is a magasabb bérezésért cserébe.

15 éve dolgozom, akkor én már senior vagyok?
Attól még, hogy régóta dolgozol, még nem leszek automatikusan senior!
Senior akkor leszel, ha egy adott témakörnek a szakértőjévé váltál. Ha munkahelyet, vagy cégen belül pozíciót váltasz, és ott mással fogsz foglalkozni, akkor ott nem leszel automatikusan senior, hiszen korábban még nem csináltad, tehát ismét juniorként kell elindulnod.
Pl. ha te profi front-end programozó vagy, de szeretnél back-end fejlesztő lenni, akkor ott nem seniorként fogsz kezdeni, mivel nem tudod még egyedül, felügyelet nélkül megcsinálni az adott feladat.
Többet szeretnél tudni a témáról?
A letscode.hu podcastjében egy teljes adás foglalkozik ezzel az adással, igaz, itt alapvetően programozói szemszögből vizsgálják ezt a kérdést, de szerintem érdemes meghallgatni, mert tanulságos az adás 🙂
Link az adáshoz 🙂
Érdekel, hol tartasz a karrier építésedben? Kattints!
Van esetleg kérdésed ezzel a témával kapcsolatban, vagy bármi más, kapcsolódó dologról?
Kattints ide, és írj nekünk 🙂
Tetszett a cikk?
Kövesd az Irodista Facebook oldalt.
Megosztási lehetőségek: