
Ebben a cikkben bemutatom, milyen módszerrel tudod hatékonyan megfogni a költségeid. Bizonyára azt fogod gondolni, hogy amit itt leírok, nagyon egyszerű, bárki meg tudja tenni, ám csak első látszatra tűnik könnyűnek. Lássuk, mire is gondolok:
Mérés
Elemzés
Javítás
Ez röviden a módszer, és most bontsuk ki a különböző lépéseket. Ez a tevékenység nem egyszeri, hanem folyamatosan kell végezni, a mérést minden nap, az elemzést, és javítást pedig legalább havonta (célszerű a hónap utolsó napján)
I. Mérés
Ahhoz, hogy hatékonyan tudj spórolni, először mérned kell tudni a költéseid nagyságát. Hisz ha nem tudod, mire ment el a pénz, hogy akarod azt kontrolálni?
Hogyan tudod mérni a költségeid? Fel kell írni az összes havi bevételed, és kiadásod egy kockás papírra. Modernebbek használhatnak excel táblát is, ami megkönnyíti később az elemzést. Minden hónapnak külön oldalt készíts!
De nem csak hozzávetőleg kell felírnod a kiadásaid, hanem tételesen, minden egyes nap, minden apró kis kiadást. Ha iszol egy kávét, azt is. Ha iszol egy sört a haverokkal, azt is. Ha elmész vásárolgatni, azt is. Mindent!
Lássuk erre egy példát:
BEVÉTEL | KIADÁS |
Munkabér: 100000Ft | 01.02 (hónap, nap) gázszámla: 15000Ft |
01.03 tankolás: 10000Ft | |
01.03 ebéd: 1200Ft | |
01.05 vásárlás: 13500Ft | |
… | |
… | |
Összesen: 100000Ft | Összesen: 85000Ft |
És így tovább egész hónapban. A végén pedig összesíted a két oszlopot, és máris látni fogod, mennyi volt a havi készpénzáramlásod. Ha a baloldalból kivonod a jobb oldal összegét, megkapod, hogy mennyi pénzed maradt az adott hónapban. Ha negatív szám jött ki, akkor pedig többet költöttél, mint amennyid van, ez pedig rövid úton csődbe vihet…
Felmerülhet benned, hogy oké, de mi értelme ennek? Minek felírni minden áldott nap a kiadásokat?
Erősen kétlem, hogy a hónap utolsó napján meg tudnád mondani, hogy mondjuk 10-én mire költöttél, és mennyit!
Ezért minden nap fel kell írnod, hogy aznap mennyit költöttél. Nem másnap, nem egy héttel később, hanem még azon a napon!!
Egy gyakorlati tanács: az ember általában nem cipeli magával a füzetét, vagy az excel tábláját, hogy mindent azonnal fel tudjon vésni. Hogyan tudod akkor egyszerűen felírni a kiadásaid?
A mai mobiltelefonok nagy része már rendelkezik Jegyzet funkcióval, vagy külön applikációban, én pl. a ColorNotes applikációt használom.
Ha költöttél aznap, akkor nyitsz egy jegyzetet, felírod a dátumot, azt, hogy mire költöttél, az összeget, majd elmented, és este átvezeted a füzetedbe (excel tábládba).
Egy példa:
01.03 (hónap, nap): 600Ftparkolás+1200Ftebéd+4800Ftmozi
Aztán ezt este átvezeted a füzetbe, és akkor egyben mind meglesz…
A következő részben megmutatom, mihez kezdj a jegyzetedben lévő rengeteg számmal…
II. Elemzés
Attól még nem fogsz spórolni, hogy vezeted nap mint nap a költésedet.
Spórolni akkor fogsz tudni, ha megnézed, mire és mennyit költöttél, és min kell ez alapján változtatni! Ezért elengedhetetlen a részletes vezetése a listának!
Pont olyan ez, mint az autóvezetés: ha nem lenne sebességmérő a kocsiban, amin tudod mérni, milyen gyorsan mész, nem látnád, hogy már régen túllépted a sebességhatárt, és ha nem akarsz büntetést kapni, vagy balesetet szenvedni, akkor le kell lassítani, tehát változatni a sebességen!
A költségeid vezetése, és elemzése pont ugyanúgy szolgál, mint a sebességmérő a kocsiban. Viszont a gázról már neked kell levenned a lábad (finomhangolás), vagy akár beletaposni a fékbe (ha már nagy gáz van)
Lássuk mit lehet a számokból kiolvasni:
- Ha kivonod az összes havi bevételedből az összes havi kiadásod, akkor kiderül, mennyi maradt hó végén. Ha ez a szám negatív, akkor megszegted az 5 szó szabályt ami egyenes út az adóssághoz, és a csődhöz. Ez a legfontosabb, hogy minden hónapban pluszban maradj.
- Ezután érdemes megnézni, mikre is költesz. Az alábbi kategóriákba sorold be az összes kiadásod:
- Rezsi
- Hiteltörlesztés
- Étel
- Ruha
- Telefon
- TV
- Utazás
- Szórakozás
- Sport
- Tanulás
- Egyéb
III. Javítás
Oké, miután felosztottad a költségeid kategóriákra, vizsgáljuk meg az értékeket.
Figyelj arra, hogy az első 6 pont összege ne haladja meg a bevételeid 65%-át. Ugyanígy célszerű változtatni, ha a Szórakozás meghaladja a bevételed 25%-át!
Viszont a Tanulásra célszerű a bevételed 10-15%-át fordítanod, mert ez befektetés a jövődbe! Olvass szakkönyveket, iratkozz be kurzusokra, menj el konferenciákra.
Ugyanilyen érdemes sportra is szánni 5-10%-ot.
Nem csak a hónapon belül megoszlások érdekesek, hanem az egymást követő hónapok tendenciája is.
Például januárban 25000Ft-ot költöttél szórakozásra, februárban 35000Ft-ot, márciusban pedig 50000Ft-ot, akkor érdemes megvizsgálni, hogy mi okozza, hogy ilyen mértékben emelkedik.
Amíg sikerül a megfelelő keretek között tartanod, addig nincs baj, de ha már ez túl soknak bizonyul, akkor meg kell vizsgálnod, miért költöttél ennyit (pl. januárban csak havi egyszer mentél le a diszkóba, de tavasszal már minden héten voltál), akkor érdemes kicsit változtatni a szokásaidon, majd figyelni, hogy sikerült-e javítani az arányokat.
Az elemzések segítségével kordában tartható az eddig láthatatlanul elfolyó pénzed, hisz pontosan látni fogod, mikor, mire költötted el…

Tetszett a cikk?
Kövesd az Irodista Facebook oldalt.
Iratkozz fel a hírlevélre, hogy értesülhess az új cikkekről:
Megosztási lehetőségek: