
Tekintsünk akkor most át néhány fontos pénzügyi fogalmat, mellyel az emberek nagy része nincsen tisztában. Ha ezeket sikerül megértened, már egy nagy lépést tettél abba az irányba, hogy kordában tudd tartani kiadásaid, és pénzt spórolni.
Kezdjük az első párral: eszköz-forrás. Mit jelent ez a két szó? Az eszközt bizonyára te is tudod. Az eszköz az amit birtoklunk, igaz? Mint mondjuk a házad, a kocsid. Ezek egy átlag ember legfontosabb eszközei. Ugye te is így gondolod?
Pedig ez nagyon nagy tévedés. Ezek a javak, amiket eszköznek gondolsz, valójában források! Hogy miért?
Robert T. Kiyosaki a Gazdag Papa, szegény papa című könyvében fejti ki részletesen, mi a különbség az eszköz, és a forrás között.
Ennek lényege:
Az eszköz pénzt tesz a zsebedbe, a forrás pedig pénzt húz ki belőle.
Források
Akkor ezen megfogalmazás alapján gondoljuk csak újra: A házad/kocsid eszköz vagy forrás? Tesz pénzt a zsebedbe? Nem hinném. Ellenben fizetsz villanyszámlát, gázszámlát, felújítást, és még végtelen hosszan lehetne sorolni egy lakással kapcsolatos költségeket. A kocsi pedig még tipikusabb példa: egy új autó egy év alatt értékének 30%-át elveszíti. Aztán fizetsz rá biztosítást, adót, benzint, szervizt… Én ezt nem nevezném egy jó befektetésnek.
Eszközök
Akkor már látjuk, hogy mik a források, de akkor mik eszközök? Ház, kocsi nem is lehet az?
A válasz: dehogynem, csak nem az, amiben élsz, és használsz!
Ha veszel egy lakást, és azt kiadod, akkor abból pénz kerül a zsebedbe. Ebben az esetben máris eszközzé változott, hiszen pénzt keresel vele!
Ugyanígy eszköz a bankbetét, részvény, kötvény, vállalkozás. Ezzel szemben forrás minden olyan dolog, ami viszi a pénzedet. Az emberek nagy része viszont gyakran azt gondolja, hogy akinek sok holmija van (nagy lakás, három kocsi, öt plazmatévé stb.) az gazdagnak számít.
Pedig könnyen lehet, hogy ezt a sok “forrást” csak azért engedheti meg magának, mert magas fizetése van, és ezért úgy érzi, megengedheti magának, és nem tesz félre semmit, inkább általa “eszköznek” definiált holmikra költi. Igen ám, de mi van, ha valamilyen okból elveszíti a munkáját? Akár baleset, betegség, válság miatt nem lesz többé innen bevétele? Akkor bizony hamar kiderül, hogy mi eszköz, és mi forrás…
Másik példa: Ha az ember hitelre vesz lakást, akkor meg van győződve, hogy az a lakás az övé. De próbálj csak meg pár hónapig nem törleszteni a banknak, és villámgyorsan ki fog derülni, hogy valójában kié is az az ingatlan!
Egy szegény ember forrásokat gyűjt, míg egy gazdag eszközöket, amiknek a jövedelméből fizetheti a forrásait…
Ezért mindig gondosan mérlegelj, és vezess magadnak egy mérleget (lásd a következő cikkben)
Még egyszer, emlékeztetőül:
Eszköz: pénzt rak a zsebedbe
Forrás: pénzt húz ki a zsebedből!
Ezért mikor legközelebb arra gondolsz, hogy veszel egy új kocsit, mert az a legjobb módja a pénzed befektetésének, hiszen egy “eszközt” vásárolsz, gondold át a fent leírtak mentén, mi eszköz, és mi forrás!
Tetszett a cikk?
Kövesd az Irodista Facebook oldalt.
Iratkozz fel a hírlevélre, hogy értesülhess az új cikkekről:
Megosztási lehetőségek: