
Sokan úgy tekintenek a pénzügyi kérdésekre, problémákra, mintha azok nem is tartoznának rá, nem kellene értenie hozzá. Pedig ez súlyos tévedés, hiszen a világ, amelyben élünk, egyre bonyolultabbá válik, egyre több termék, szolgáltatás válik elérhetővé. Az internet, és a globalizáció szintén ebben az irányba hat.
A költéseink egy része rosszul rögzült szokások, nem megfelelő tudatosságból adódik. Ehhez adok néhány pénzügyi tippet, amiket ha betartasz, költségeid legalább 20%-al csökkenni fognak.
A pénzalapok
Először is hadd kezdjem mindjárt egy kellemetlen kérdéssel! Ha holnaptól nem tudnál valamiért többé dolgozni, mennyi ideig tudnál megélni a félretett pénzedből?
Meddig tudnád fizetni a hiteltörlesztést, a lakás, a kocsi költségeit? És akkor még nem beszéltünk a bevásárlásról, öltözködésről, szórakozásról. Ha ezt mind összeadod, bizonyára egy rémisztően csekély összeg marad a számládon, ahogy az emberek többségének is.
A magyar lakosság nagy részének még egy-két hónapnyi tartaléka sincs, pedig ennek legalább hat hónapnak kéne lennie, de még jobb lenne a tizenkét hónap.
De miért beszélek ilyen dolgokról, mikor azt ígértem, hogy a költségek csökkentésével fogok mesélni neked? Azért mert önmagában ez nem elég. Azzal is tisztában kell lenned, mire megy el a pénz, hol lehet megfogni, és mit kezdj a kemény munkával megspórolt pénzeddel? Hiszen ha azt is elköltöd, ugyan mi változott?
Tehát nem elég csak megtakarítani, azzal kezdeni is kell valamit.
Tudatosan fel kell építened pénzügyi alapjaid, mégpedig a következőképpen:
Tartalék (rövidtávú) pénzalap
Ennek az összegnek 3-6 havi kiadásaidat fedeznie kell. Bármikor előfordulhat, hogy elveszíted a munkád, hosszú időre megbetegszel, stb. Ezekre a váratlan eseményekre fel kell készülnöd! Ha nincs ekkora tartalékod, sürgősen kezd el létrehozni!
Középtávú pénzalap
Bizonyára te is szeretnél majd kocsit, lakást, a lakásba hűtőt, esetleg egy új plazmatévét. Ezek az eszközök jókora egyszeri kiadással járnak. De ha apránként kezded el összegyűjteni, kisebb megrázkódtatást jelent, mintha hirtelen ki kellene csengetned egy új mikró árát, mert a régi épp most ment tönkre. Persze hitelt is felvehetsz, úgyis erre ösztönöznek a reklámok, bankok, boltok, kereskedők, de nem biztos, hogy ezzel te is jól jársz (az imént felsorolt intézmények annál inkább), de ezt egy későbbi cikkekben jobban kifejtem.
Hosszútávú pénzalap
Amíg az ember fiatal, addig nem gondol olyan dolgokra, mint család, gyerek egyetemi számlája, nyugdíj. Pedig ha nem kezdesz el ezekre időben felkészülni, nagyon kellemetlen meglepetések érhetnek az életben. Ha elég korán kezdesz el gondoskodni az ilyen irányú igényekről, annál kisebb összeget kell félretenned rájuk.
Rendben, azt megnéztük, hogy mire is kellene pénz, most már csak az a kérdés, honnan lesz meg rá a tőke? Ezt fogjuk megnézni a jövő heti cikkben!
Tetszett a cikk?
Kövesd az Irodista Facebook oldalt.
Iratkozz fel a hírlevélre, hogy értesülhess az új cikkekről:
Megosztási lehetőségek: