
Mindenkinek van komfortzóna határa. Azok a helyzetek, helyek, cselevések, amik ismerősek, nem okoznak stresszt, kényelmesek és megnyugtatóak. Mindenkinek máshol van a komfortzónájának a széle.
Brené Brown definíciója szerint: „Ahol a bizonytalanság, a hiány és a sérülékenység minimális – és ahol hiszünk abban, hogy elegendő szeretethez, ételhez, tehetséghez, időhöz és elismertséghez van hozzáférésünk. Ahol azt érezzük, hogy van kontrollunk.”
Minden olyan helyzet, feladat, cselekvés, ami a zónádon kívül van, stresszel, szorongással jár, de ennek mértéke nagyon nem mindegy. Az alábbi kördiagram mutatja, milyne zónái vannak a komfortnak:

- Középen van a komfortzóna, kényelmes, és megnyugtató, de nem sarkall teljesítményre, fejlődésre. Hiszen ami itt van, azt már ismered, tudod, rutinból is megy már, semmi újdsonság nincs benne.
- Diszkomfort zóna, amikor új, ismeretlen helyzettel találkozol. Nem tudsz a meglévő rutinjaidra támaszkodni, ezért kényelmetlen, szorongást okoz. Viszont ebben a zónában tudsz új dolgokat tanulni, képességeket elsajátítani, fejleszteni magad. Azonban ebben a zónában van egyedül sikerélmény!
- A harmadik zóna, ahol már csak a félelem, pánik van. Itt nincs fejlődés, vagy sikerélmény, csak a menekülése ösztön. Ebből a zónából minél előbb ki kell jutnod, és visszakerülni a másik kettőbe!
Minek hagynád el a komfortzónád?
Rendben, megvannak a zónák, de minek akarnád elhagyni a kényelmes, megszokott komfortzónát? Hiszen ott nincs stressz, nincs erőlködés?
A fejlődés pont olyan, mint egy új autó! Az elején minden csillog, és fantasztikusan működik.

De ha nem fejleszted, nem tartod karban, elkezd amortizálódni. Az idő kegyetlen vasfoga nyomot hagy rajta. Egyre kevébé működik jól, egyre kevesebbet fog tudni, egyre kevesebb örömet okoz!

És ez pont ugyanígy működik a tudásoddal, képességeiddel.
Ha nem fejleszted magad, nem tartod karban a tudásod, akkor nem ugyanannyit fog érni, hanem egyre kevesebbet!
Ez nagyon fontos! Ami ma 1-et ér, az holnap már csak 0,99-et! Egy hónap múlva már csak 0,9, egy év múlva pedig 0,5! Mert fejlesztés, karbantartás nélkül amortizálódik, kopik, romlik!
Rendben, ki kell lépni a komzortzónából, de hogyan?
Az első, és legfontosabb: gyakorolj! Keress szándékosan olyan helyzeteket, ahol ki kell lépned a komfortzónádból!
Ha tudatosan edzed magad tét nélküli helyzetekben, akkor már könnyen fogod venni azokat a helyzeteket is, amikor már tétje van!
Hol tudsz tét nélkül gyakorolni?
- Beszélgess ismeretlen kollégákkal a cégedben
- Menj el konferenciákra, rendezvényekre. Kezdeményezz beszélgetést idegen emberekkel
- Járj el téged érdeklő meetupokra. Könnyebb lesz olyan emberekkel beszélgetni, ismerkedni, akiknek hasonló az érdeklődése. Itt találsz programokat: meetup
- Ha van valamilyen hobbid, keress ehhez kapcsolódó programokat. Adj elő a témában, csinálj közös programot hasonló hobbival rendelkező emberekkel
- Nyilvános beszéd gyakorlás: az emberek többsége kevésbé fél a haláltól, mint attól, hogy kiálljon, és emberek előtt beszéljen. Ezen tud segíteni pl. a Toastmasters. Csak ajánlani tudom, hogy lépj be egy ilyen klubba!
Saját példáim komfortzóna elhagyásra
- A fentebb linkelt meetup oldalt használom, és havi 1-4 eseményre elmegyek
- Eljárok minél több konferenciára. Vannak ingyenesek, vagy alacsony belépődíjú események, vagy ha a céget finanszírozza, mert szakmailag releváns, az a legjobb!
- Zenekarban játszom, amivel régen aktívan koncerteztem (ez sajnos idő hiány miatt már nem jellemző). Kiállni a színpadra és valamit előadni, az bizony komfortzónán kívül eső tevékenység 🙂 Később zenei youtube csatornát is csináltam, ami szintén egy teljesen új terep volt
- Ennek a blognak az elindítása is egy komfortzóna tágító dolog, hiszen korábban nem csináltam ilyet, rengeteg új dolgot kellett ahhoz megtanulnom, hogy ezt most itt olvashasd! 😀
Érdekel, hol tartasz a karrier építésedben? Kattints!
Tetszett a cikk?
Kövesd az Irodista Facebook oldalt.
Megosztási lehetőségek: