
Két éve (2018 őszén) váltottam karriert, és indultam el teljesen új irányba, mint előtte. 10+ év multis folyamatmenedzsment, BPM, BPR, üzleti elemzői munka után lettem RPA (robotic process automation) elemző/fejlesztő. Magyarul talán üzleti folyamat automatizáló/robotizálónak mondanám 🙂
Mik az elmúlt időszak tanulságai számomra?
Mi az az RPA, és ez miben más, mint az eddigi munkám?
Folyamatmendzsment szakérőként alapvetően az aktuális működés megértése, vizuális megjelenítése, és elemzése volt a feladat. Egy jelenlegi (AS-IS) állapotból hogyan lehet eljutni egy kívánt jövőbeni (TO-BE) állapotba. Ehhez többnyire volt egy céleszköz (Aris, Mega, Visio), amiben felvázoltuk a működést. Milyen tevékenység, milyen rendszerben, milyen résztvevőkkel működött, milyen inputból milyen output lesz.
Egy jól működő robotizációs projekt esetében erre ugyanúgy szükség van. Viszont itt nem csak kitaláljuk, és “lerajzoljuk”, hanem egy céleszközben ezt el is készítjük az automatizációt, ami elvégzi az adott feladatot.
És ez egy óriási különbség! Nem csak a fióknak készülnek a folyamatábrák, prezentációk, hanem akár heteken belül van egy működő program, ami el tud végezni egy egyszerűbb feladatot (letölt egy riportot, adatokat tölt ki rendszerben, stb.). Azonnal visszajelzés van a munkámról, és az ember érzi, hogy valami hasznos, “kézzel fogható” dolgot hoz létre! Ez azt gondolom minden multis irodista álma 🙂
Könnyű volt?
Határozottan nem! Mivel nem volt IT fejlesztői tapasztalatom, ezért ez egy teljesen új terület volt. Egyszerű mezei közgazdászként vágtam bele, akit érdekelt az informatika, Udemy kurzusokban ismerkedtem a programozás csodáival, de egy “Helló Világ!” megjelenítésnél bonyolultabb dolgot nem tudtam összerakni.
Viszont RPA workflowt ilyen háttérrel is össze lehet rakni. Sok tanulás, és képzés kellett hozzá (szerencsére a nagyobb szoftver szállítók ingyenes tréninget adnak, így bárki meg tudja tanulni). Persze egyszerűbb lett volna, ha már előtte is tudok kódolni, és gyorsabban mentek volna az első robotok lefejlesztése.
Viszont egy új világ nyílt ki ezzel
Arra rájöttem, hogy az RPA nem csodafegyver és nem svájci bicska, nem jó mindenre.
De megvan a maga helye egy nagyvállalati környezetben. Viszont a helyén kell kezelni.
Egy rosszul működő folyamat nem lesz attól jobb, hogy automatizáljuk. Itt is érvényesül a “garbage in garbage out”. Ha “szeméttel” etetjük a robotot, akkor a kimenet sem lesz túl jó.
Akkor mégis mire érdemes használni?
- Nem ismered a folyamatot? => BPM
- Ismered, de nem működik jól => LEAN
- Van egy folyamatod, ami szabályalapú, elektronikus, és alapvetően bögunalmas? Mondjuk Excelből kell naponta több ezer sort beverni az SAP-ba, hogy számlázni tudjon a cég? => RPA
- Rendszerek között stabil, nagytömegű adatátadás történik? => interface fejlesztés
Miben különbözik egy RPA és egy szoftver fejlesztés?
- Nem, a robot nem szabadul el, nem SkyNet 🙂
- A robot azt hajtja végre, amire megtanítják. Kb. mint egy nagyon-nagyon okos Excel makró, csak bármilyen rendszerben, vagy akár rendszerek közötti adatátvitelre.
- Egy robot workflow lefejlesztése 3-6 hónap igény definálástól élesítésig. Egy hasonló szoftvernek a specifikálása tart ennyi ideig.
Véleményem szerint az RPA arra való, hogy felszabadítsuk az embereket a munkájuk unalmas része alól, hogy olyan dologgal foglalkozhasson, aminek hozzáadott értéke van.
Érdekel, hol tartasz a karrier építésedben? Kattints!
Tetszett a cikk?
Kövesd az Irodista Facebook oldalt.
Megosztási lehetőségek: