
Hatékony, produktív, proaktív, eredményorientált. Ez az elvárás minden irodistával szemben egy multiban!
De miért is akarnál hatékony lenni?
Az átlagos munkaterhelés nagyon sok mindentől függ:
- Operatív feladatokat végzel? Ilyenkor minden napra megvan az adott mennyiségű feladat, amit el kell végezni
- Kiemelt projekten dolgozol, mint kulcsszereplő, vagy résztvevő? Projektmunkáknál nagyon hullámzó a feladat, van időszak, mikor túlórával sem tudsz a végére érni, máskor meg szinte semmi feladat sincs, mert pl. másra kell várni
- Függ-e teljesítménybér egy adott feladat elvégzésétől?
Ha nincs közvetlenül egy adott munka honorálva (pl. értékesítés), nincs home office lehetőség (bár egyre több cég engedélyezi, sok helyen még ez a lógás szinonimája, és erősen ellenzik), akkor hiába végzed el hatékonyan, gyorsan, és pontosan a munkád, mégsem mehetsz előbb haza, vagy csinálhatsz hivatalosan mást,
nem marad más lehetőség, mint a munkahelyi unalom 🙁
Téged mi motivál?
A hatékony munkavégzésnek alapvetően kétféle motivációja lehet: külső és belső célok mozgatják a teljesítményed.
Külső motiváció
- Mert a főnököd azt akarja, hogy hatékony legyél
- A csapat, amiben dolgozol elvárja, hogy hatékonyan végezd a munkád
- Azért kapod a fizetésed, hogy elvégezd a feladataid
- Adott feladathoz ösztönzőt, prémiumot rendelnek
- A cég tulajdonosa várja el tőled, hogy minden megtegyél a céljai elérésében
Belső motiváció
- Meg akarsz felelni a felettesednek (vigyázz, ez nem ugyanaz, mint az előző lista első pontja! Ott ő akarja, hogy jól dolgozz, itt viszont te várod el magadtól)
- Érdekel a probléma, amin épp dolgozol, és meg akarod oldani
- Szeretnél a karrier ranglétrán feljebb kerülni, és ezért hajtasz
- Több pénzt akarsz keresni, hogy megvalósítsd a saját céljaid
Most, hogy ismerjük a motivációkat, lássuk, milyen stratégiákat követhetsz:
Eredménymaximalizálásra törekszel
Ebben az esetben teljesíteni akarod a kitűzött célokat (amit kijelölhettél magadnak, vagy más jelölt ki neked), sőt túl is akarod szárnyalni. Te akarsz az adott dologban a legjobb lenni, mindenkit túlszárnyalni. Fontos, hogy elismerjék a munkád, és ezért megkapd az elvárt jutalmat.
Hosszú távon csak akkor tudod maximalizálni az eredményed, ha azt belső motiváció hajtja. Egy erőszakos főnök, vagy az extra pénz csak rövidtávon tud nagy teljesítményre sarkallni.
Energiaminimalizálásra törekszel
Ebben az esetben a fő célod, hogy minél kevesebb energia ráfordítással végezd el a munkád. Nem törekszel maximális eredményre, vagy túlteljesítésre. Pont annyit, és akkora, mint muszáj. Ha van mód, akkor akár később is, mint az elvárt határidő.
Alig várod, hogy leteljen a munkaidő, és azonnal rohansz el a munkahelyről, hogy végre azzal foglalkozhass, ami érdekel (hobbi, család, sport, buli, stb.)
Mindezt teszed azért, mert:
- Nem köt le, nem hoz lázba az általad végzett feladat
- Nem tartod fontosnak a cég/főnök által kitűzött célokat
- Úgy érzed, nem becsülnek meg az elvégzett munkádért
- Átmeneti, vagy tartós problémák kötik le az energiáid (pl. betegség, magánéleti gondok)
- Jobban foglalkoztat a hobbid, család, barátok, mint a munka
Motiváció és a viselkedési stílus kapcsolata
Az, hogy kit mi motivál, erősen függ az alapvető, természetes viselkedési stílusától is. (viselkedési stílusokról, és a DISC módszerrről itt találsz egy rövid összefoglalót: KATT)
Nézzük meg, hogy a 4 szín mentén mi a jellemző motiváció (fontos kihangsúlyozni, hogy általában senki sem 1 szín jegyeit viseli, de általában egy, vagy maximum kettő a domináns).
Piros (döntésképes)
A Pirosakat extrovertáltak és teljesítményvezéreltek, ezért ők nagy eséllyel az eredménymaximalizálók csoportjához tartoznak. Élvezi a versenyt, de csak ha ő lesz a győztes. Ezért mindent meg fog tenni, hogy elérje a célt, ha kell, másokon átgázolva is. Mások erőszakosnak, netán arrogánsnak láthatják, pedig ő csak a kitűzött eredményt akarja elérni. Szereti ha elismerik, de csak ha amögött valódi teljesítmény van. A hízelgést nem viseli jól.
Sárga (interaktív)
A Sárgák számára a kapcsolatok mennyisége fontos. Minél több emberrel legyen kapcsolata, a jó beszélgetések éltetik. Emiatt a feladatteljesítés szempontjából inkább az energiaminimalizálásra törekvés a jellemző, mert a kapcsolatok fontosabbak, mint az eredmény. Ők azok tipikusan, akik több időt töltenek a kávézóban, dohányzóban, beszélgetnek, történeket és vicceket mesélnek. Az a céljuk, hogy mindenki jól érezze magát.
Ez tipikus ütközőpont lehet a Sárga és egy Kék/Piros között (főleg ha a főnöke ilyen stílusú), mert azt fogja gondolni, hogy nem csinál semmit. Ami nem igaz, csak mások a prioritások
Zöld (stabil)
A Zöld a biztonságra, állandóságra törekszik. Megbízhatóan, lelkiismeretesen és jól dolgozik, ha a jól megszokott környezetben tevékenykedhet. De ha gyorsan változó környezetbe, pl. projektmunkába kerül, esetleg nagy nyomás alá kerül, akkor leblokkolhat, kiutat keres a helyzetből. Nem viseli jól a konfliktusokat.
Kék (körültekintő)
A Kék rendszerető, szabálykövető. Akkor tud jól teljesíteni, ha elég időt adnak neki, és alaposan végig tudja gondolni, minden információt össze tud gyűjteni. A Zöldekhez hasonlóan rosszul viseli a gyors változásokat, mert felborulnak a szabályok, és nem tud az álala támasztott igényeknek megfelelő munkát végezni.
Most akkor az egyik jó, a másik meg rossz?
A rövid válasz: NEM!
Nagyon szélsőséges esetben van csak az, hogy valaki csak az egyik, vagy csak a másik igaz. nem fekete-fehér a dolog.
Hadd osszam meg veled személyes példám:
- Amikor új munkahelyen kezdtem, mindig rendkívül lelkesen vágtam bele, tele tettvággyal és ambícióval (tehát eredménymaximalizálás volt a cél)
- Ahogy tele az idő, jöttek sorban a pofonok: jó ez az ötlet, de mi nem így csináljuk. Oké, de majd később. Addig meg csináld meg ez a “sokkal unalmasabb” feladatot
- Térjünk majd vissza rá később (sosem térünk rá vissza)
- Én pedig szép lassan átcsúsztam az eredménymaximalizálás hozzáállásból az energiaminimalizálásba. Amit muszáj volt, megcsináltam, de annál többet semmiképp, sőt, inkább még annyit se
- Mikor már éreztem, hogy nem lesz ez így jó, már nem tanulok újat, nincs fejlődés, nem fogok tudni kihozni ebből többet, akkor átkattantam a “keressünk akkor valami mást” állapotba
- Kerestem új munkahelyet, és kezdődött az egész ciklus előről 🙁
Mi ebből a tanulság?
“Semmilyen szél nem kedvez annak, aki nem tudja, melyik kikötőbe tart.”
– Lucius Annaeus Seneca
Szerintem az a fontos, hogy TE tisztában legyél, mi fontos neked, mik a céljaid. Mert ha te eredményt akarsz maximalizálni, de legbelül, kimondatlanul ez az egész egyáltalán nem érdekel, akkor csak frusztrált leszel, rosszabb esetben kiégsz, és onnan már nagyon nehéz visszafordítani a folyamatot.
Ezért rendkívül fontos, hogy magadban tisztázd, NEKED mi a célod (nem a főnöködnek, a cégnek, hanem NEKED), és a célodnak megfelelő stratégiát és eszköztárat válassz.
Érdekel, hol tartasz a karrier építésedben? Kattints!
Tetszett a cikk?
Kövesd az Irodista Facebook oldalt.
Megosztási lehetőségek: