A különböző közösségi médiákat szinte minden irodista használja, vagy tartalmat fogyaszt ott, vagy maga is készít, és aktívan oszt meg.
Viszont nagyon nem mindegy, hogyan használjuk ezeket a platformokat. Ha rosszul bánunk velük, akár vissza is üthet a szakmai karrierünkre, de ha megfelelően használjuk, akár profitálhatunk is belőlük.
A LinkedIn alapvetően egy szakmai fórum. A profilodon fel tudod tüntetni a munkahelyeid, tapasztalataid, tudsz leírást adni, milyen szakmai eredményeid voltak eddig. Ismerőseid értékelhetik a képességeid (skill-ek), fel tudod tüntetni a tanulmányaid, végzetségeid, az elvégzett tanfolyamokat, stb.
Ez az oldal nagyon hasznos, ha van egy jól kitöltött oldalad, egyrészt a szakmai hitelességed erősíti, másrészt ma már a legtöbb fejvadász és HR-es itt keresi a jelölteket.
Másrészt ha bekövetsz cégeket, vagy szakértőket, akkor érdekes, szakmai cikkeket tudsz olvasni (főleg angol nyelven, de egyre több a magyar nyelvű is).
Álláskeresésre is nagyon jó, vannak olyen hirdetések, amiket csak ide tesznek fel, állásportálokra nem is kerülnek ki.
A LinkedIn-en zajló beszélgetések jóval magasabb szinvonalúak, mint mondjuk a facebook-on, nincs annyi troll. Érdemes ezeket a beszélgetéseket követni, hozzászólni.
Érdekessége, hogy nem tudsz írni bárkinek, csak akkor, ha már ismerősök vagytok, vagy előfizetsz a prémium verzióra. De ha valaki rádír, annak tudsz ingyenesen válaszolni.
Viszont vigyázz, mert itt ha valakinek megnézed a profilját, arról ő kap értesítést, nem úgy, mint a facebooknál.
Mire használd?
- Mivel a LinkedIn egy kvázi online önéletrajz, ezért mindig tartsd frissen a profilod
- Érdemes angolul, de lehet magyarul is
- Kövess be szakmailag releváns cégeket, személyeket
- Kommenteld a számodra érdekes bejegyzéseket
- Írj cikkeket, posztokat, amik hozzájárulhatnak a szakmai hitelességedhez
- Korábbi, jelenlegi kollégáid jelöld meg ismerősödnek, minél nagyobb legyen a kapcsolati hálód
- Álláskeresés, új lehetőségek kutatására
Mire ne használd?
- Kutyás/macskás/babás képek megosztására nem ez a megfelelő hely
- Hobbi, nyaralással kapcsolatos eszmecseréknek sem ez a legjobb terepe
- Barát/barátnő keresés (hallottam ezt egy podcast-ben, hogy valaki valamiféle szakmai tindernek nézi, de ez elég rosszul is végződhet)
A magyar internettel rendelkező lakosság 95-98%-a fenn vagy a facebook-on, a legnagyobb közösségi portál jelenleg, így valószínűleg nem kell bemutatnom, mi is ez 🙂
Inkább nézzük meg azt, mire figyelj, mint irodaista:
Nagyon sok cégnél le van tiltva a használata, így marad a mobilnet napközben (ha laptopról dolgozol, akkor meg tudod osztani vele a neted, és úgy már nem is feltűnő)
Érdemes odafigyelni, mit osztasz meg magadról, ami érinti a cégedet. A legjobb az, ha semmit, még a munkahelyet sem célszerű, erre ott van a LinkedIn. Kutya/macska fotók, meg vicces giffek mehetnek, de érzékenyebb témákat (politika, vallás, stb.) nem célszerű, mert ebből lehet probléma. Akár egy fontos pozicíóról is lemaradhatsz egy cégnek nem tetsző poszt miatt.
Figyelj arra is, hogy összhangban legyen a szakmai profiloddal. Ha LinkedIn-en nagy hansúlyt helyezel a munkabírásodra, csapatmunkára, közben az arckönyvön (facebook) egész nap mennek a “Húú, de útálok dolgozni”, abból nehéz lesz jól kijönni.
Szóval én azt javaslom, válaszd teljesen külön a szakmai és magánprofilod, de legyen összhangban.
Mire használd?
- Szakmai oldalak, csoportok olvasása, követése
- Oktatóvideók nézése
- Csoportokban kérdések feltevése, vagy ha tudod a választ, segíts másoknak
- Hírportálok követése, így egy helyen látod a téged érdeklő cikkek egy helyen meglesznek
Mire ne használd?
- A negatív, zavaró, idegesítő embereket, ismerőseid, oldalakat ne kövesd, csak felbosszantod magad. Tiltsd le őket minél előbb, tisztuljon az oldal
- Ne trollkodj, írj negatív kommenteket. A digitális nyomaid megmaradnak, amik később problémát is okozhatnak
A facebook által felvásárolt közösségi kép- illetve videómegosztó alkalmazás.
Őszinte leszek veled, nekem nincs insta oldalam, nem használtam még sosem, így érdemben nem is tudok róla nyilatkozni.
Alapelvként itt is igaz, hogy a többi közösségi csatornával (facebook, linkedin) legyen konzisztens, ne posztolj olyan képeket, amik árthatnak a szakmai renomédnak.
Én hogyan használom?
Facebook-ot sokáig nem használtam, talán 2010 körül voltam kénytelen átállni az iwiwről (ismeri azt még valaki? 🙂 ), mert az akkori zenekarom tagjai ott szervezték a próbákat, és ha nem akartam lemaradni, kénytelen voltam csatlakozni.
Aztán persze engem is magába szippantott a dolog, és ezerrel követtem a cica/kutya/baba fotókat. Mostanra azért már sokat tisztult a listám, és az összes ilyet letiltottam.
Rengeteg szakmai csoportot, oldalt követek, valamint hírportálokat. A hírfolyamot napi 1-2 alkalmommal végigpörgetem, van-e olyan cikk, vagy hír, ami érdekel. A hosszabb cikkeket (vagyis ami 1 percnél hosszabb) általában lementem a Pocket alkalmazásba, vagy beküldöm az erre fenntartott e-mail címemre, és amikor van erre időm (pl. villamoson, este) elolvasom őket.
Nagyon ritkán szoktam posztolni, de azért esténként én is bele tudok csúszni abba, hogy teljesen agyatlanul nézek vicces videókat/mémeket, és kíméletlenül büntetem ismerősem ezek továbbosztásával. De erről igyekszem azért leszokni, vagy csökkenteni.
LinkedIn profilom 2011-ben nyitottam, mikor pár hónapig tanácsadó voltam, és ott szóltak, hogy ilyen kell.
Szerintem ez az oldal nagyon hasznos, csak ajánlani tudom, ha eddig nem kezdted el használni, mindenképp tedd meg.
Itt is engem érdeklő szakembereket és cégek bejegyzéseit követem, valamint folyamatosan frissen tartom a profilom, ha új képzés végeztem, vagy képességre tettem szert, azt ide felvezetem.
Tetszett a cikk?
Kövesd az Irodista Facebook oldalt.
Iratkozz fel a hírlevélre, hogy értesülhess az új cikkekről:
Megosztási lehetőségek: