
A forbes.hu oldalon olvastam egy remek cikket, hogy milyen 5 tévhit van karrierépítés, a munkahelyváltás kapcsán, ami 10 éve még igaz volt, de ma már nem. Ennek kapcsán arra gondoltam, hogy leírom, kiegészítem saját, 13+ év multis tapasztalatommal. Az említett cikket belinkeltem a leírás végére.
1. Ne mondd el a főnöködnek, hogy munkát keresel
Ez számomra elég furcsa, én sosem jelentettem be előre, hogy el akarok menni, munkát keresek (12 év alatt 8 váltásom volt, van ebben már elég nagy rutinom).
Ami szerintem inkább működhet, hogy jelzed a vezetődnek, hogy nem érzed magad jól az aktuális munkakörödben, nem jelentenek már kihívást a mostani feladataid. Ezt érdemes lehet megbeszélni, milyen lehetőségek vannak.
Például mikor cégen belül akartam váltani, akkor arról egyeztettem előtte a főnökömmel, mit gondol erről, érdemes-e pályáznom, támogatna benne, stb. Ezt amúgy sem tudod megúszni, mert erről úgyis megkérdezik majd a kiválasztás során, ezért jobb ha elébe mész. Ha így teszel, biztosan kevésbé fogja váraltanul érni, hogy el akarsz menni a cégtől.
A felmondás kapcsán nekem nem volt negatív tapasztalatom, az első megdöbbenés után mindig normálisan álltak hozzá, több alkalommal próbálkoztak ellenajánlattal is (konkrétan kétszer volt ilyen).
Valóban volt ilyen policy anno több cégnél, hogyha elmentél onnan, már nem vettek többet vissza, de ez már megváltozott, már nem olyan szigorúak ebben a cégek (meg ez leginkább a HR vezető hozzáállásán múlik.)
2. Legalább két évig maradj egy munkahelyen, nem néz ki jól, ha gyakran váltasz
Ezzel az állítással sem értek egyet, én átlagosan 1,5 évente váltottam. Nem az eltelt időtől függ a karrier , hogy meddig maradj egy pozícióban, hanem, hogy:
- Van fejlődési, tanulási lehetőség a pozícióban?
- Szereted csinálni, amit csinálsz?
- Van onnan előre, vagy továbblépési lehetőség cégen belül vagy kívül?
- Vezetőddel jó a munkakapcsolatod?
- Kollégákkal jól kijössz, tudsz tőlük tanulni, támogatnak a munkában?
Erről a témáról bővebben írtam a Meddig érdemes egy pozícióban maradni? cikkemben, kattints rá, és olvasd el 🙂
3. Csak azután mondj fel, hogy a főnököd tett egy ellenajánlatot
Erre azért ne építsd, hogy mindig fogsz kapni ellenajánlatot. Esetleg a felmondási időd alatt megpróbálkoznak vele, ha nagyon meg akarnak tartani, de felmondás előtt tapasztaltom szerint nem fogsz kapni, vagy pedig egyáltalán nem lesz vonzó.
Ha pedig már eldöntötted, hogy elmész, nem biztos, hogy jó ötlet maradni. Egyrészt a bizalom már megrendlhetett, másrészt (legalábbis nálam általában) már érzelmileg te elengedett a céget, és már az új pozícióra koncentrálsz, innen visszalépni, és maradni nem nagy csapást mérhet a motivációra és hatékonyságra.
Szóval szerintem ne várj arra, hogy majd ezzel próbálkoznak, főleg felmondás előtt.
4. Soha ne mozdulj vízszintesen, csak fölfelé
Ez is egy tipikus karrier-tervezési hiba, hogy valaki csak felfelé lépésben, vezetői pozícióban gondolkodik.
Egyrészt nem lehet mindenkiből középvezető, sőt, nem is mindenki alkalmas erre, lásd az alábbi cikkem erről:
Kiváló szakemberből csapnivaló főnök? – A Peter-elv
Másrészt oldalirányú pozícióváltás esetén növelni tudod a szakmai tapasztalatod, kapcsolati hálódat. Szóval néhány vízszintes váltás után akár sokkal jobb felfelé mozdulást el tudsz érni, mivel szélesebb körű tapasztalatod lesz, nem csak egy dolgohoz fogsz érteni.
Ezzel kapcsolatban az alábbi cikkem ajánlom neked elolvasásra:
5. Mindig a következő munkádat kell keresned
Itt is a cikk szerzőjével értek egyet, az ember nem keresi a következő munkáját, hanem azt keresi, hol érzi magát jól, hol tud fejlődni. Ha ennek a jelenlegi munkája megfelel, minek keresnél újat? Ha pedig nem stimmelnek a dolgok, akkor eljött az ideje a váltásnak!
Érdekel, hol tartasz a karrier építésedben? Kattints!
A bejegyezésem alapját képező forbes cikket itt találod:
Tetszett a cikk?
Kövesd az Irodista Facebook oldalt.
Megosztási lehetőségek: